Zakłady bukmacherskie jako hazard potrafią być niesamowicie wciągające. Zwłaszcza wtedy, gdy odnosi się w nich sukcesy. Zdarza się jednak również i tak, że przyciągają one nieco za bardzo, a po jakimś czasie zaczynamy poświęcać się im aż zanadto. W niektórych przypadkach przeradzają się one w uzależnienie. Jeśli nie weźmiemy się w garść, będzie tylko gorzej. Niejednokrotnie słyszeliśmy zapewne o ludziach, którzy stracili cały swój majątek właśnie przez hazard. Jak nie dopuścić do stania się taką osobą? Jak poradzić sobie z uzależnieniem, gdy to nas dorwie? O tym wszystkim powiemy więcej w dzisiejszym poradniku.

Sposoby na uzależnienie od zakładów bukmacherskich
Sposoby na uzależnienie od zakładów bukmacherskich

Jak zapobiec uzależnieniu od zakładów bukmacherskich?

Już na etapie wyboru bukmachera, a zatem zanim jeszcze tak na dobrą sprawę zajmiemy się obstawianiem spotkań sportowych, możemy zagwarantować sobie to, że nie staniemy się osobami uzależnionymi. Uzależnienie bowiem najczęściej wynika z błędów popełnianych już na początku przygody z typowaniem – z podejścia do niego oraz tego, jakie ma się wobec niego oczekiwania. Co zatem zrobić, by zmniejszyć swoje szanse na uzależnienie się od zakładów? Poniżej publikujemy kilka najcenniejszych porad właśnie w tym temacie.

  • Zastanówmy się nad tym, ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakłady bukmacherskie. Choć każdy z nas zarabia inną sumę pieniędzy, każdy ma też pewne limity i koszta stałe. Bardzo istotne jest to, by na zakłady przeznaczać tyle, ile jest się w stanie z czystym sumieniem stracić. Jeżeli wpłacamy do bukmachera środki z nastawieniem na ich pomnożenie, już wtedy popełniamy błąd. Powinniśmy je bowiem traktować jako pieniądze przegrane. Gdyby bowiem okazało się inaczej, będziemy mile zaskoczeni. Jeśli zaś tak rzeczywiście będzie, nie poczujemy goryczy porażki.
  • Ustalmy “naszą” stawkę. Każdy typujący jest w stanie pozwolić sobie na nieco mniej lub więcej w kontekście stawki – pieniędzy przeznaczanych na każdy kolejny zakład. Ustalmy ją na takim poziomie, by zakład dawał nam frajdę, ale jednocześnie by nie była ona równa naszemu całkowitemu miesięcznemu budżetowi. To na pewno nie wpłynie na nas dobrze. Znacznie lepiej jest obstawiać często po małej stawce niż rzadko, ale po wysokiej. Przegrywając niewiele nie mamy chęci odegrania się. Jeśli zaś przegramy więcej, będziemy chcieli jak najszybciej odzyskać nasz wkład.
  • NIGDY nie pożyczajmy pieniędzy na typowanie. To grzech główny, który popełnia zdecydowana większość typujących zmagających się z uzależnieniem. Bardzo istotne jest to, by grać wyłącznie za własne środki. Jeśli zaczniemy pożyczać, wpadniemy w spiralę, z której nie wyjdziemy. Zawsze będziemy chcieli wygrać, by spłacić własne długi. Przez to zaś będziemy prowokować kolejne zakłady – na siłę i bez przemyślenia.
  • Wykorzystajmy inaczej czas na stronie bukmachera. Obstawianie to nie tylko ustalanie stawki i zakup kuponów. To również przygotowanie do typowania. Poświęcajmy mu jak najwięcej czasu – oglądajmy mecze, analizujmy je. Dbajmy o przegląd statystyk, bieżących wydarzeń oraz po prostu oceniajmy szanse na sukces. W ten sposób każdy nasz zakład będzie doskonale przemyślany, a my będziemy wiedzieli, że zrobiliśmy wszystko w kontekście wygranej. W ten sposób unikniemy też obstawiania usług dodatkowych, które bardzo napędzają uzależnienie.
  • Słuchajmy bliskich. Rzadko kiedy zdarza się, by osoba uzależniona sama zdawała sobie z tego sprawę. Nie unikajmy więc komunikatów, które przekazują nam nasi bliscy. Zastanówmy się nad tym, czy nie mają racji.

Pamiętajmy, że sami bukmacherzy online jak eFortuna, STS czy Superbet dysponują narzędziami, które mogą pomóc nam w zapobieganiu uzależnieniom. Więcej na ich temat powiemy w końcowym fragmencie naszego wpisu.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Jak radzić sobie z tym uzależnieniem?

Mimo najszczerszych chęci i świadomości co do tego, z czym może się wiązać zbyt częste sięganie po zakłady wzajemne, zdarza się i tak, że stajemy się osobą uzależnioną. Gdy już zdamy sobie z tego sprawę (nigdy nie dzieje się to od razu), możemy natychmiast zacząć działać.

Przede wszystkim kontrolujmy wtedy to, ile pieniędzy poświęcamy na zakłady bukmacherskie. Nie odcinajmy się od nich całkowicie – może to wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Najlepiej będzie, jeśli powoli będziemy obstawiać za nieco mniej. Zmniejszmy stawki, a przede wszystkim zrezygnujmy z typowania tych dyscyplin i rozgrywek, które tak właściwie nas nie interesują. Dzięki temu na pewno będziemy podchodzić do zakładów w nieco zdrowszy sposób.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod
STS.pl1660 PLN w bonusach!BETONLINE
Superbet.pl3754 PLN w bonusachBETONLINE
eFortuna.pl630 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl200% do 300 PLNBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE

Dobrym krokiem ku poradzeniu sobie z uzależnieniem jest znalezienie sobie zupełnie innego hobby. Koniecznie takiego, które nie będzie powiązane z hazardem, ani też nie będzie wymagało dużych nakładów finansowych. Musimy przestać traktować zakłady jako formę spędzania każdej wolnej chwili.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z uzależnieniem na własną rękę, zawsze możemy sięgnąć po pomoc profesjonalistów. Ci na pewno wdrożą terapię, która ostatecznie pozwoli nam zwyciężyć i wrócić do normalnego, zdrowego życia.

Czy bukmacherzy online są tutaj w stanie pomóc?

Choć nie każdy o tym wie, najlepsi bukmacherzy online w Polsce przygotowali swoje własne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli mieć kontrolę nad tym, ile pieniędzy i czasu poświęcamy na zakłady wzajemne. Praktycznie każdy z nich pozwala nam ustalić własny limit na zakłady – miesięczny lub dzienny, powiązany ściśle z zasilaniem naszego własnego wirtualnego konta. Po przekroczeniu tego limitu, nie będziemy w stanie zawrzeć kolejnego zakładu. Raz ustalone limity możemy zmieniać tylko co jakiś czas (zwykle raz na kilka miesięcy), co potrafi skutecznie uniemożliwić manipulowanie nimi (uzależnieni sięgaliby po to bardzo często).

Wielu bukmacherów angażuje się również w pomoc osobom już uzależnionym. Ci legalni bukmacherzy często finansują działania fundacji i centrów medycznych skupionych na walce z uzależnieniami. Dodatkowo operatorzy zakładów wzajemnych informują na swoich stronach o potencjalnym zagrożeniu związanym z uzależnieniem. Wiedzą, że głównym problemem tutaj jest brak świadomości tego, że jest się uzależnionym. Tę miał na celu wzbudzić również nasz dzisiejszy poradnik.

5 / 5. Ocen: 55